Wiosna zaczyna powoli o sobie przypominać. Zawsze miło obserwować jak przyroda budzi się do życia, również dłuższe operowanie słońca poprawia nasze samopoczucie. Wszystko wygląda bardzo pozytywnie do czasu, aż goszczące w naszych domach coraz dłużej naturalne światło nie ukarze nam pewnych oznak tego, że wiosna to również czas porządków. Przedstawiamy listę dziesięciu sposobów w sprzątaniu, nie tylko robotycznych.
Zaglądające coraz dłużej do naszych domów słońce, poza wszelkimi pozytywnymi aspektami, przypomina nam o zbliżających się wiosennych porządkach. Bezlitośnie ukazuje nam unoszący się w powietrzu kurz, ślady palców na meblach czy też bada przepuszczalność światła przez okna. Technologia idzie do przodu, pojawiają się robotyczni sprzymierzeńcy, ale jeszcze nie we wszystkich obowiązkach nas wyręczą. Przedstawiamy naszą listę dziesięciu trików ułatwiających wiosenne porządki.
1. Dokładne wyczyszczenie wejścia. Rada nie tylko dla posiadaczy wolnostojących domów. Szczególnie na początku wiosny widać skrywane dotąd pod śniegiem pozostałości zimy – kurz, sól drogową czy pamiątki jesieni w postaci np. liści. Otwierając drzwi dla siebie, otwieramy je również dla zabrudzeń. Dokładne wyczyszczenie wejścia do domu wraz z umyciem powierzchni znacząco ograniczy nam utrzymanie porządku wewnątrz.
2. Usuń niepotrzebne rzeczy. Natura chomika nie pomaga w porządkach. Każdą wolnostojącą ozdobę należy wytrzeć z kurzu, jak również przetrzeć powierzchnię pod nią. Niezależnie od tego czy stoi ona na meblu, czy na podłodze gromadzi w trudno dostępnych miejscach kurz, który wraz ruchem domowników przenosi w inne miejsca.
3. Pożegnaj zimowe ubrania na kilka miesięcy. Okrycia wierzchnie można odwiesić do szafy i przykryć je folią, aby nie zalegał na nich kurz, a w przypadku butów dobrze zachować pudełka, w których przeczekają do końca roku.
4. Zadbaj o nawilżenie powietrza. Niezależnie od sposobu, utrzymanie odpowiedniej wilgotności poza aspektem zdrowotnym sprawi, że cząsteczki wody w powietrzu będą wiązały się z cząsteczkami kurzu, który pozostanie przy podłodze, gdzie najłatwiej go zebrać.
5. Mycie okien. Sposobów jest wiele, bardzo efektywne jest czyszczenie szyb wodą z sokiem z cytryny co ułatwia czyszczenie i daje świeży zapach. Jeżeli natomiast chcemy zabezpieczyć powierzchnie przed kurzem, można dodać do roztworu czyszczącego glicerynę.
6. Ślady palców na meblach. Jest wiele rozwiązań. Można m.in. posypać powierzchnię małą ilością mąki ziemniaczanej, która wchłonie tłuste zabrudzenia i przetrzeć miękką ścierką. Dobrym sposobem jest odtłuszczenie powierzchni roztworem alkoholu, a następnie przetrzeć ściereczką zwilżoną w oleju lnianym.
7. Zapach. Ładny zapach w domu jest idealnym dopełnieniem porządku. Sposobów znowu jest wiele – np. wrzucenie na rozgrzaną patelnię kilku ziaren kawy. Przy wiosennych porządkach jest dużo do zrobienie, więc każda pomoc jest ważna. Tu oczywiście mamy na myśli zagonienie robotów do roboty.
8. iRobot Roomba. Czyli odkurzanie nie od święta, a codziennie. Im mniej kurzu i zabrudzeń leży na podłodze, tym mniej będzie cyrkulowało w powietrzu – kiedy chodzimy wzbijamy go. Codzienne używanie robota odkurzającego jest proste (większości modeli można ustawić harmonogram pracy), a dodatkowo charakterystyka jego pracy eliminuje oddawanie kurzu do otoczenia wraz z zassanym z dużą siłą powietrzem (filtry iRobota Roomba np. HEPA zatrzymują nawet cząsteczki o rozmiarze 0,3 mikrona). Czysta podłoga to również mniej kurzu na meblach.
9. iRobot Scooba. Po odkurzaniu przyjdzie czas na mycie szczelnych podłóg twardych. Zaschnięte plamy uwielbiają pojawiać się w kuchni czy łazience. Warto użyć wówczas robota myjącego podłogi iRobot Scooba, który nawilży, wyszoruje i osuszy powierzchnię. Robot do mycia używa wyłącznie czystej wody z płynem – brudna gromadzona jest w osobnym zbiorniku. Skutek? Eliminuje z podłogi 99,3% pospolitych baterii
10. iRobot Braava. Tam gdzie nie można użyć robota myjącego podłogi z radością wyręczy robot mopujący. Pięknie wypielęgnowana podłoga w salonie? Z pomocą przyjdzie Braava, która niezwykle cicho i efektywnie wyczyści wszelkie podłogi drewniane czy panele. Można do jej pracy zastosować praktycznie każdy środek czyszczący, dostosowany do rodzaju sprzątanej powierzchni dodając go w niewielkiej ilości do zbiornika (ok 250 ml) z wodą. Dalej robot efektywnie wyczyści powierzchnię do 32 m².
Źródło: Informacja prasowa.